Menüler kısmından ayarlayınız.

Yarim İstanbul’u Mesken mi Tuttun?


Kayseri yöresine ait olan bir türkü olarak bölge halkının maddi imkansızlıklar içinde olmasının konusuna etki ettiği bir türküdür. Maddi imkansızlıklar, gençlerin evlenmesini de engelliyordu. Gençler evlenemiyor ve köylerinde hiç düğün yaşanmıyordu. Nasıl olduysa bir cesaretle evlenmeye teşebbüs eden iki genç nişanlanmışlardır.

Nişanlılık yıllarında İstanbul’a giderek çalışmaya başlayıp para biriktirmeye çalışmışlardır. Ardından iki sene geçince düğün yapabilmişlerdir. Kayseri’de düğün yapmanın yolları olarak İstanbul’a gidip çalışmak olarak anlaşılmıştır. Düğün yapan gençlerden biri de evlendikten sonra geçim sıkıntısına düşünce İstanbul’a gitme kararı almıştır.

Karısını ikna edememiş ve tek başına gurbete gitmiştir. Karısını geride bırakmasıyla araya hasret girmiştir. Kadın gitmediğine çok pişman olmuştur. Aradan zaman geçtikçe kocasına ulaşamaz olmuştur. Annesinin ölümü ile köyde yalnızlaşması iyice ağıtlar yakmasına neden olmuştur. Bu türküyü de yaktığı ağıtlardan biri olarak söylemiştir.

Yarim İstanbul’u mesken mi tuttun türküsünün sözleri şu şekildedir:

Yarim İstanbul’u Mesken Mi Tuttun,
Gördün Güzelleri Beni Unuttun,
Sılaya Gelmeye Yemin Mi Ettin.

Gayri Dayanacak Özüm Kalmadı,
Mektuba Yazacak Sözüm Kalmadı.

Yarim Sen Gideli Yedi Yıl Oldu,
Diktiğin Fidanlar Meyveye Geldi,
Seninle Gidenler Sılaya Döndü.

Gayri Dayanacak Özüm Kalmadı,
Mektuba Yazacak Sözüm Kalmadı.